Jak powiedzieć partnerowi, rodzicom, dzieciom, przyjaciołom o diagnozie?

Poruszyć ŚwiatZesztywniające zapalenie stawów kręgosłupaJak powiedzieć partnerowi, rodzicom, dzieciom, przyjaciołom o diagnozie?

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa – jeśli usłyszysz w gabinecie reumatologa taką diagnozę, postaraj się  zdobyć o tej chorobie jak najwięcej informacji. To bardzo ważne, abyś wiedział, z czym się mierzysz i, jakie zmiany przyniesie to w Twoim życiu. Ważne jest to również dla Twojego otoczenia – najbliższych i przyjaciół. Warto starannie dobierać źródła wiedzy – w Internecie łatwo o informacje, niekoniecznie sprawdzone, które zamiast pomagać, wprowadzają chaos i niepokój. Być może w Twojej okolicy znajdziesz grupę wsparcia, ludzi, którzy mierzą się z objawami takimi jak Twoje. Takie spotkania mogą być ogromną pomocą dla Ciebie i rodziny. Z pewnością znajdą się tam osoby na różnych etapach choroby i z chęcią podzielą się radami, wymienią doświadczeniami.

Może być też tak, że po usłyszeniu diagnozy będziesz potrzebować czasu na przemyślenie, poukładanie sobie spraw i decyzji. Być może będzie to czas na wytchnienie – po wielu wizytach i badaniach w końcu znasz diagnozę. Poznasz przyczynę Twojego bólu, możliwości leczenia i prognozy na przyszłość. Na to też warto dać sobie nieco czasu, aby, po prostu, oswoić się z chorobą i przyszłością.

W tej pierwszej chwili po diagnozie najbliżsi mogą stać się Twoim największym wsparciem. Porozmawiaj z nimi, opowiedz, jak ta choroba zmienia Ciebie, Twoje ciało, Twoje życie. Pozwól im sobie pomóc. Zaopiekuj się sobą w tym momencie  – wybierz odpowiedni czas, miejsce. Zastanów się, czy chcesz powiedzieć wszystkim razem, czy niektórym chcesz powiedzieć oddzielnie. To ważny moment, diagnoza zmienia życie chorego, ale w równym stopniu zmienia życie pozostałych członków rodziny. Wszyscy będą mierzyć się z ograniczeniami i wymaganiami leczenia. Wszyscy, na miarę swoich możliwości, będą pomagać Ci w najtrudniejszych momentach, dlatego ważne, aby znali chorobę i wiedzieli, jak się z nią mierzyć. Ważne też, abyś przekazał im, jakie są Twoje potrzeby i, jak chciałbyś, aby ta pomoc wyglądała. W trudnych sytuacjach łatwo o nieporozumienia – wszyscy chcą pomóc, jednak jakość i ilość tej pomocy może  nie być skuteczna. Pewnie wiele osób będzie szukać metody na wyleczenie Cię i, co jakiś czas, spotkasz się z dobrymi radami – bo komuś coś pomogło. Z czasem nauczysz się reagować na takie sytuacje ze spokojem.

Decyzję o tym komu i ile o swojej chorobie powiedzieć musisz podjąć sam. Być może będziesz chciał poczekać i ujawnić swoją chorobę po pewnym czasie. Niestety decyzja ta zależeć będzie również od stopnia zaawansowania choroby – im więcej ograniczeń, tym trudniej będzie je ukryć.

Warto jednak zastanowić się, czy szczera rozmowa, choć trudna, nie okaże się najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu, w tych trudnych momentach, które przyniesie Ci choroba, nie będziesz potrzebować wymówek, aby uniknąć spotkania, czy wyjścia ze znajomymi, wytłumaczenia pobytów w szpitalu. To może wpłynąć na obniżenie stresu, który nie jest obojętny dla Twojego zdrowia i odczuwania choroby. Warto wziąć to pod uwagę.

Opiekuj się sobą.