Przyjazne mieszkanie

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówUdogodnienia na co dzieńPrzyjazne mieszkanie

Man holding bunch of keys on a chain

Przy wyborze mieszkania dla osoby chorej na RZS, warto zwrócić szczególną uwagę na jego lokalizację. Ważne, aby w bliskiej okolicy znajdowały się sklepy z podstawowymi produktami oraz parking. Zadbaj o stałe miejsce parkingowe, ponieważ karta parkingowa inwalidy będzie bezużyteczna, jeżeli wszystkie miejsca są zajęte.

Wejście do domu mieszkalnego, na klatkę schodową czy do mieszkania, nie powinno sprawiać trudności. Chodzi tu szczególnie o ciężkie, trudne do otwarcia drzwi. Ważne, aby w domu była winda, ponieważ przy problemach z chodzeniem nawet kilka stopni może stanowić barierę nie do pokonania.

Nie wybieraj mieszkania dwupoziomowego, unikaj podestów i schodków. Mogą one ograniczyć Twoją mobilność.

Przy wyborze mebli pamiętaj, że te, które służą do siadania czyli kanapy, fotele i krzesła, powinny mieć taką wysokość, aby przy siadaniu nogi zgięte w kolanach tworzyły kąt prosty.

Siedzenie powinno być na tyle twarde, aby nie zapadało się pod ciężarem ciała. Istotne są także wygodne oparcia i podłokietniki. Łóżko nie może być ani za niskie ani za wysokie. Idealna wysokość to około 50 centymetrów.

Warto także zastanowić się nad klamkami w oknach i drzwiach. Najlepiej sprawdzają się tradycyjne zamknięcia – właśnie klamki. Gałki wymagają bowiem większej sprawności ręki.

Umieszczenie kontaktów na odpowiedniej wysokości – wysokości swobodnie opuszczonej ręki – umożliwi Ci wygodne włączanie i wyłączanie światła. Ich obsługa nie wymaga zbyt wiele siły. Warto zabezpieczyć i pochować kable w taki sposób, aby nie można było się o nie potknąć.

W łazience i kuchni najłatwiej korzystać z kranów uchylnych – tu należy dobrać uchwyt odpowiedni do własnej ręki – oraz kranów elektronicznych, które automatycznie działają na ruch.

Wybór między wanną a prysznicem to sprawa jak najbardziej indywidualna. W kabinie prysznicowej konieczne jest umieszczenie taboretu. W wannie niezbędne są uchwyty pomagające wstać, a jeśli okażą się niewystarczające, należy wstawić do niej plastikowy taboret.

W toalecie konieczne jest podwyższenie sedesu, najlepiej przez podniesienie podstawy. Istnieją oczywiście plastikowe nakładki na sedes, ale wyglądają mniej estetycznie i mogą powodować dyskomfort osób korzystających z toalety.

W kuchni warto zastanowić się nad optymalną pozycją do pracy. Najlepiej, aby wszystkie czynności można było wykonywać na siedząco. Najlepiej zainwestować w taboret lub krzesło z regulowaną wysokością. Szafki powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby potrzebne rzeczy były w Twoim zasięgu nawet wówczas, gdy dokucza Ci ból ograniczający ruch ramion.

Żadne urządzenia kuchenne nie powinny sprawiać problemu z obsługą. Konieczne jest sprawdzenie przy zakupie, jeszcze w sklepie, przycisków i pokręteł oraz wybranie takich, które nie sprawią Ci kłopotu w użyciu.