Inne oblicze codziennych sprzętów

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówUdogodnienia na co dzieńInne oblicze codziennych sprzętów

Person holding scissors
Warto zastanowić się nad wyeliminowaniem trudności, na jakie napotykasz podczas codziennych czynności. Czy problem z otwieraniem słoików i butelek nie zostanie zlikwidowany, jeśli zamontujesz otwieracz na stałe, aby móc chwycić słoik czy butelkę obiema rękami? Czy grubsza rączka obieraczki do ziemniaków nie będzie wygodniejsza od cienkiej? Czy nie lepiej zamiast rondli z jednym uchwytem używać garnków z dwoma uchwytami, które łatwiej utrzymać w obu rękach?

Przyjrzyj się uchwytom w szafkach kuchennych. Zamontuj kółeczka w szufladach, aby łatwiej się wysuwały. Gdzie tylko możesz, korzystaj z rozwiązań automatycznych. Pamiętaj o upewnieniu się przed zakupem, czy nowe rozwiązanie nie sprawi Ci więcej problemów niż rozwiązanie tradycyjne.

Person holding a wrench

Wybieraj aparaty telefoniczne głośnomówiące – unikniesz w ten sposób problemów z trzymaniem słuchawki. W telefonie zaprogramuj numery do osób najbliższych, dzięki czemu połączysz się z nimi za pomocą jednego klawisza. Już w sklepie sprawdź wielkość i rozstawienie klawiszy, aby nie ograniczały Cię przy korzystaniu z telefonu.

Przy wyborze sprzętu gospodarstwa domowego warto zastanowić się nad własnymi możliwościami. W przypadku problemów ze stawami kończyn dolnych, wybierz pralkę ładowaną od góry.

W każdym ze sprzętów należy zwrócić uwagę na uchwyty – dotyczy to lodówki, kuchenki mikrofalowej i innych urządzeń. Już w sklepie wypróbuj, czy drzwiczki łatwo się otwierają.

Man putting on rubber glove
W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziesz różnego rodzaju akcesoria ułatwiające codzienne życie, m.in. specjalne sztućce, kubki, ławeczki do wanny itp. Są to zazwyczaj sprzęty dość drogie, ale warto się z nimi zapoznać. Być może uda Ci się zastosować podobne rozwiązania na własną rękę, modyfikując i przystosowując do własnych potrzeb zwykłe produkty dostępne w sklepach.