Zabawa z dzieckiem

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówMacierzyństwoOpieka nad dzieckiemZabawa z dzieckiem

To ważne, aby chora na RZS matka małego dziecka miała proste zasady postępowania w życiu codziennym, jak również rozsądne wymagania i oczekiwania. Miej świadomość tego, co możesz zrobić i nie próbuj robić wszystkiego sama. Poproś rodzinę o pomoc, ograniczaj swoją aktywność w zależności od tego, ile masz siły.

Ustal granice dla swojego dziecka najszybciej, jak to możliwe. Dziecko nie musi być brane na ręce za każdym razem, gdy płacze. Stopniowo nauczysz się, kiedy jest taka konieczność. Ucz dziecko cierpliwości – przyda mu się to w życiu.

Jeśli z powodu bólu nie jesteś w stanie poruszać się tak szybko jak osoby zdrowe, możesz robić w zamian inne rzeczy, np. dużo czytać dziecku. Jeśli trzymanie książki sprawia Ci zbyt dużą trudność, spraw sobie stojak na książkę.

Chodzenie na basen z małymi dziećmi jest ostatnio dość popularne. Może to być dla Ciebie bardzo dobre doświadczenie. Reumatycy lepiej poruszają się w wodzie, a ciepła woda ma pozytywny wpływ na obolałe stawy i mięśnie. Weź ze sobą kogoś bliskiego do pomocy, kto pomoże Ci np. w przebraniu dziecka.

Takie czynności, jak wspólne śpiewanie, czytanie, malowanie czy lepienie z plasteliny nie wymaga od Ciebie ruszania się, a dzięki nim rodzina może być razem.

Bardzo ważne jest, aby usunąć z zasięgu ręki dziecka niebezpieczne przedmioty, o które może się potknąć czy skaleczyć lub małe przedmioty, które może połknąć.

W miarę wcześnie uświadom dziecko, że wielu czynności nie możesz robić. Zorganizuj to tak, aby pomaganie Tobie było jednocześnie zabawą dla dziecka, np. sprzątanie zabawek.
obraz_175

Gdy dziecko podrośnie i zacznie poruszać się szybciej niż Ty należy szczególnie uważać, aby nie stała mu się krzywda. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas kojec, w którym dziecko może bezpiecznie się bawić. Problemem jednak może okazać się wkładanie i wyjmowanie z niego dziecka. Wypróbuj w sklepie czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie. Lepszym pomysłem może okazać się zbudowanie pewnego rodzaju „zagrody” dla dziecka z otwieranym bokiem (rys. 15). Upewnij się, że dasz sobie radę z jej otwieraniem i zamykaniem.

Możesz też zorganizować kącik zabaw w rogu pokoju kładąc materac na podłodze. Jeśli masz problem ze wstaniem z podłogi, spróbuj oprzeć się na kolanach i dopiero potem wstać, najlepiej za pomocą rączki przymocowanej do ściany.

Jeśli nie używasz „zagrody” bądź kojca postaraj się by pomieszczenia były dla Ciebie bezpieczne, tak abyś mogła szybko i bez przeszkód dotrzeć do dziecka, gdy potrzebuje Twojej pomocy. Zabezpiecz gniazdka specjalnymi nakładkami.