Przewijanie i pielęgnacja

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówMacierzyństwoOpieka nad dzieckiemPrzewijanie i pielęgnacja

W szkołach rodzenia lub na oddziałach położniczych matki i ojcowie zwykle przechodzą szkolenia jak najlepiej radzić sobie z dzieckiem po powrocie do domu. Jednak szkolenia te zwykle dotyczą zdrowych matek, a wiedza personelu medycznego na temat problemów matek chorych na RSZ jest niewielka. Dlatego musisz sama się do tego przygotować.

Przewijak (specjalny materacyk ułożony na stoliku bądź komodzie) powinien być odpowiedniej wysokości, żebyś nie musiała się zbytnio schylać. Bezpieczniej jest postawić go w rogu pokoju. Wszystkie niezbędne rzeczy jak olejek, krem czy ubranka umieść w bliskiej odległości, np. na półce, tak żebyś mogła łatwo po nie sięgnąć. Unikniesz niepotrzebnego wysiłku i nie będziesz musiała się rozpraszać podczas pielęgnacji dziecka.

Zazwyczaj czynności związane z pielęgnacją dziecka wymagają wielokrotnego przekręcania i podnoszenia dziecka. Możesz tego uniknąć przekręcając dziecko na przewijaku (rys. 7). Jeśli nie masz przewijaka ze specjalnymi bocznymi zabezpieczeniami użyj do tego poduszki żeby nie spadło.

Jeśli z powodu bólu pleców, kolan lub kostek nie możesz stać podczas przewijania dziecka, powinnaś zaopatrzyć się w wysoki stołek barowy.

W czasie ubierania i rozbierania dziecka najlepiej jest usiąść na kanapie, krześle czy schodach. Niektóre matki nie mające problemów z plecami czy kolanami uważają, że lepiej jest przewijać dziecko na podłodze. Nie wymaga to podnoszenia go i nie ma obawy, że dziecko spadnie. Nie przejmuj się, jeśli pielęgnacja zajmuje Ci dużo czasu – to w końcu czas spędzony wspólnie z Twoim własnym dzieckiem.

Musisz sama wypróbować, jakiej marki pieluszki będzie Ci najłatwiej zakładać. Dobrze, aby miały jak najdłuższe „rzepy” – to powinno ułatwić Ci zadanie. Większość opakowań pieluszek źle się otwiera. Jeśli masz problemy ze stawami palców pamiętaj, aby wcześniej poprosić kogoś o otwarcie nowej paczki, gdy poprzednia już się kończy. Pomagaj sobie ustami i zębami podczas ubierania dziecka.