Łóżeczko

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówMacierzyństwoOpieka nad dzieckiemŁóżeczko

Wybór łóżeczka

Obecnie większość łóżeczek ma regulowaną wysokość spania (2 lub 3 wysokości) oraz mają możliwość zdejmowania lub obniżania jednego boku. W miarę podrastania dziecka należy obniżyć dno łóżeczka. Gdy dziecko umie już stać i raczkować w łóżeczku obniż dno do końca tak, by samodzielnie mogło wychodzić i wdrapywać się do łóżeczka.

Pamiętając o swojej chorobie, podczas kupowania łóżeczka powinnaś zapoznać się z wszystkimi jego funkcjami. Trudno jest kupić łóżeczko pasujące pod każdym względem, ale zawsze można je przerobić, np. podwyższyć abyś nie musiała się zbytnio schylać.

Gdzie umieścić łóżeczko dla dziecka

Wiele matek chorych na RZS cierpi w nocy z powodu usztywnienia stawów. Dlatego najlepiej, aby łóżeczko stało jak najbliżej Twojego łóżka – ułatwi Ci to nocne wstawanie do dziecka i karmienie.

Jeśli w nocy jesteś sama i nie ma nikogo, kto mógłby Ci pomóc w podniesieniu dziecka, możesz pozwolić mu spać w Twoim łóżku. Musisz być jednak świadoma, że w nocy możesz się przekręcić i przygnieść dziecko. Upewnij się, że tak się nie stanie kładąc poduszkę miedzy sobą a dzieckiem. Jeśli łóżko nie jest przystawione do ściany za dzieckiem umieść wałek, aby nie spadło.

Dobrze byłoby zorganizować miejsce do spania dla dziecka w kilku pomieszczeniach, jeśli dom czy mieszkanie jest wielopoziomowe. Zaoszczędzi Ci to zbędnego chodzenia po schodach.

Wkładanie / wyjmowanie dziecka do / z łóżeczka

obraz_172
Możesz usiąść na krześle przodem do łóżeczka, obniżyć jego bok i poprosić dziecko, by z niego wyszło. Przytrzymaj je delikatnie, ale nie podnoś. Użyj swoich kolan i podudzi, by umożliwić mu osunięcie się na podłogę lub na Twoje kolana.