Karmienie

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówMacierzyństwoOpieka nad dzieckiemKarmienie

Karmienie piersią i opieka nad dzieckiem

Kontakt cielesny jest bardzo ważny zarówno dla dziecka jak i dla matki. Jednak dla matki chorej na RZS, ból może uczynić codzienną opiekę nad dzieckiem dużym problemem, a nie przyjemnością. Długotrwały ból znacznie osłabia plecy, ramiona i ręce. Dlatego ważne jest, aby znaleźć dogodną dla siebie pozycję.

Pod wieloma względami mleko matki jest idealne i odżywcze dla dziecka. Zwłaszcza matki, które mają w rodzinie alergików powinny jak najdłużej karmić piersią. Dlatego większość matek chce karmić piersią, zaleca to również personel medyczny. Nie możesz jednak karmić dziecka za wszelką cenę. Pamiętaj, że musisz na siebie uważać, więc nie bój się przyznać, że wolisz zachować siły na inne czynności związane z opieką nad dzieckiem. Poza tym koniecznie skonsultuj z lekarzem, czy możesz karmić piersią przyjmując zalecane leki na RZS.

Wiele kobiet chorych na RZS przyznaje, że problemy z wydzielaniem mleka i karmieniem piersią były dla nich źródłem stresu i kosztowały je wiele cennej energii. A oszczędzanie energii jest bardzo ważne dla matek cierpiących na RZS. Jeśli czujesz, że nie dasz rady lub że to zbyt duży wysiłek, nie bój się do tego przyznać i karm dziecko z butelki.

Podczas karmienia czy noszenia dziecka ważna jest pozycja. Niezależnie od tego czy użyjesz jednej lub kilku poduszek, czy będziesz karmić siedząc w fotelu lub leżąc w łóżku – musisz opracować sobie własną metodę. Pamiętaj – karmienie powinno być przyjemne, a nie bolesne.

Wiele matek pomaga sobie kładąc na ramieniu poduszkę (rys. 13). Niektóre wolą duże poduszki, inne małe. Wypróbuj obie możliwości i wybierz odpowiednią dla siebie.

Niektóre matki siadają na krześle kładąc główkę dziecka na przedramieniu, inne wolą siedzieć w fotelu, jeszcze inne wybierają kanapę, gdyż podnosząc się z niej mogą położyć dziecko obok siebie. Są też matki, które wolą karmić dziecko piersią w pozycji leżącej. Kładąc się na boku, ubezpieczają dziecko poduszką i przykładają usta dziecka do swojej piersi. Wiele matek z powodu usztywnionych palców ma trudności z przystawieniem ust dziecka do piersi. W tej sytuacji można poprosić kogoś o pomoc.

Powinnaś używać laktatora do ścigania pokarmu przed snem, żeby Twój mąż mógł nakarmić dziecko w nocy. Dzięki temu ojciec będzie miał z dzieckiem częstszy kontakt, a Ty zregenerujesz swoje siły.

W sklepach można kupić ręczne i elektryczne laktatory do ściągania pokarmu. Lepiej zaopatrz się w elektryczny. Ręczny może być zbyt trudny dla Ciebie w obsłudze. Podczas ściągania pokarmu czy karmienia dziecka nie musisz trzymać go w tej samej pozycji, żeby zbyt długo nie obciążać swoich ramion.

Przygotowywanie jedzenia i karmienie

Zanim zaczniesz karmić dziecko przygotuj sobie wszystko co niezbędne. W ten sposób unikniesz biegania tam i z powrotem oraz zachowasz cenną energię. Dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie miejsca do karmienia dziecka. Zawsze jednak pamiętaj o bezpieczeństwie dziecka!

Gdy tylko będzie to możliwe pozwól swojemu dziecku próbować samodzielnie jeść. Nie przejmuj się bałaganem, jaki zrobi. W sklepach dostępne są śliniaki z rynienką na dole, do których wpada część jedzenia.

Jest wiele urządzeń, które ułatwią Ci obieranie czy krojenie warzyw i owoców – miksery, sokowirówki, blendery. Gotowanie jest wówczas łatwiejsze.