Ćwiczenia i aktywność fizyczna po ciąży

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówMacierzyństwoĆwiczenia i aktywność fizyczna po ciąży

W pierwszych dniach po porodzie większość matek nie narzeka na brak zajęcia. Ich forma fizyczna i psychiczna bywa różna. Niewiele trzeba, by poczuły, że ciąży na nich zbyt duża odpowiedzialność, zwłaszcza gdy cierpią na przewlekłą chorobę.

Stopniowo poznajesz potrzeby dziecka i gdy tylko możesz trochę odetchnąć, zaczynasz myśleć o sobie. Jest to dobry moment, aby pomyśleć o tym, co możesz zrobić, żeby utrzymać formę i sprawność fizyczną.

Dla wielu matek dobrym rozwiązaniem jest, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, wyjście z domu – np. właśnie na ćwiczenia. Polecamy zajęcia w basenie z podgrzaną wodą lub gimnastykę. Jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w takich zajęciach lub nie czujesz potrzeby uczestniczenia w nich, możesz ćwiczyć samodzielnie.

Ćwiczenie na mięśnie brzucha

Typowe ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą być trochę za trudne do wykonania. W zamian możesz wykonywać zaproponowane poniżej. Pamiętaj aby dostosować ćwiczenia do swojej formy danego dnia.

Ćwiczenie 1

Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Spróbuj wcisnąć dół pleców w materac. Jednocześnie napnij mięśnie pośladków. Policz do 3 i rozluźnij. Powtórz 2 serie po 15 razy.

Ćwiczenie 2

Pozostań w takiej samej pozycji jak powyżej. Przyciągnij zgięte lewe kolano do brzucha, dociśnij prawą ręką. Wytrzymaj chwilę, opuść powoli. Zrób to samo dla drugiego kolana. Wykonaj 2 serie po 12 razy (rys.1).

Ćwiczenie kolan

Leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami, wyciśnij kolano w materac. Stopę zegnij

w kostce, palce ściągnij do siebie. Powtórz 2 serie po 15 razy (rys. 2).

Ćwiczenie palców

Leżysz na brzuchu, ręce wzdłuż tułowia, nogi proste. Ściągnij łopatki, napnij mięśnie pośladków. Unieś lekko górną część ciała. Wytrzymaj chwilę. Wykonuj to ćwiczenie patrząc w dół. Jeśli bolą Cię plecy, podłuż pod brzuch poduszkę. Powtórz 2 serie po 15 razy (rys. 3).

Ćwiczenie barków

Usiądź na stołku. Połóż dłonie na ramionach i wykonuj ruchy okrężne. Powtórz w obu kierunkach (rys.4). Jeśli masz problem z podniesieniem rąk, możesz wykonywać ruchy okrężne ramionami. Ćwiczenie dobre zwłaszcza dla matek karmiących piersią.

Jeśli masz wątpliwości co do wykonywania powyższych ćwiczeń, skontaktuj się z fizjoterapeutą.