Macierzyństwo

Poruszyć ŚwiatReumatoidalne Zapalenie StawówMacierzyństwo

Przygotowania do ciąży

Kobiety cierpiące na RZS powinny odpowiednio przygotować się do ciąży i powinna być ona zaplanowana. Jeśli kobieta chce mieć więcej niż 1 dziecko, kolejne ciąże nie powinny następować w zbyt krótkim odstępie czasu. Zdecydowanie się na bycie matką, dla kobiety cierpiącej na bolesne i przewlekłe schorzenie reumatyczne jest dużym wyzwaniem. Dlatego również partner i rodzina muszą być poinformowani o możliwościach, ograniczeniach czy zmianach jakie nastąpią, aby być dla niej wsparciem.

Przed zajściem w ciążę konieczna jest konsultacja z lekarzem, który udzieli wyczerpujących informacji nt.: zależności między ciążą a chorobą, przebiegu choroby po urodzeniu dziecka oraz o ewentualnej konieczności zażywania leków podczas ciąży i karmienia piersią.

Często kobiety, poza dolegliwościami i utrudnieniami fizycznymi, mają problemy natury psychicznej. Każda kobieta chce być dobrą matką, dlatego kobiety chore na RZS często mają dylematy czy nie będą zbyt dużym obciążeniem dla swoich dzieci w przyszłości – przecież będą wymagały pomocy w wielu sprawach, a ich dzieci dużo wcześniej będą musiały nauczyć się samodzielności niż ich rówieśnicy.

Mimo wątpliwości i ograniczeń warto skupić się na pozytywnych aspektach macierzyństwa – często kobiety dzięki dziecku zapominają o swojej chorobie i problemach. Pomoże w tym odpowiednie przygotowanie się do przyjścia dziecka na świat.

Macierzyństwo

Woman with a gift Młodość to piękny okres w życiu człowieka, w którym staramy się wprowadzać w czyn nasze plany i spełniać marzenia. To moment, w którym intensywnie rozwijamy się zawodowo, zakładamy rodziny i planujemy potomstwo. Niestety właśnie w tym okresie życia zaczyna się często reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba przewlekła i budzi w nas obawę, że może nasze wszystkie plany pokrzyżować i że z części z nich będziemy musieli zrezygnować. Ogromny postęp, jaki się dokonał w leczeniu w ostatnich latach, intensywne stosowanie starszych leków, a także wprowadzanie nowych, skutecznych preparatów mają na celu umożliwienie życia bez lub z możliwie jak najmniejszymi ograniczeniami.

Poniżej przybliżamy Ci zagadnienia związane z tematami planowania i prowadzenia ciąży, antykoncepcją, oraz wpływem leczenia na życie intymne.