Żywieniowiec

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówŻywieniowiec

Teraz już wiem, że mój organizm potrzebuje troski od zewnątrz i od środka. Dbam o to, co jem, bo wiem, że w ten sposób troszczę się o swoje stawy…

 

Żywieniowiec – osoba zajmująca się badaniem sposobu żywienia ludzi zdrowych i chorych. Żywieniowiec określa jakie składniki wchodzą w skład poszczególnych pokarmów i dla kogo jakie pokarmy są wskazane, aby poprawiły stan zdrowia.

 

Twoje idealne menu

Samą dietą, niestety, nie wyleczysz choroby. Możesz jednak opóźnić jej postęp oraz  próbować zapobiec powikłaniom, które może spowodować.

WESTF08871Wiesz już, że masz RZS. Wiesz, co to dla Ciebie oznacza i zdajesz sobie sprawę, że przez dłuższy czas będziesz przyjmować leki. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) zmniejszają ból jaki odczuwasz, ale jest też druga strona medalu: długotrwałe przyjmowanie tych preparatów może spowodować, między innymi, że w Twoim organizmie powstaną niedobory różnych ważnych pierwiastków (np. żelaza, wapnia, selenu, niektórych witamin). Przez to możesz być bardziej narażony na rozmaite schorzenia (np. choroby układu krążenia, osteoporozę). Dlatego tak ważna jest Twoja codzienna dieta. To dzięki niej czarny scenariusz pt. „Mam RZS, a kilka lat później inne schorzenia” nie musi się spełnić. Zastąpisz go innym: „Mam RZS, ale uważam na to, co jem i dzięki temu czuję się lepiej”. Jak to zrobić? Wystarczy przestrzegać pewnych zasad.

 

Jedz sporadycznie

Ogranicz w swojej diecie:

  • tłuste mięsa oraz wędliny – te ostatnie mają dużo składników chemicznych, które źle wpływają na stawy;
  • tłusty nabiał (mleko, śmietaną, sery żółte, pleśniowe, topione) – produkty te zawierają kwas arachidonowy, który wpływa na wytwarzanie prostaglandyn – substancji wywołujących w organizmie stan zapalny;
  • gotowe dania mrożone, zupy z proszku, fast-foody – zawarte w nich konserwanty (fosforany) utrudniają właściwe przyswajanie wapnia.

 

Leki przyjmuj zawsze po jedzeniu

Bezpośrednie drażnienie błony śluzowej przez NPLZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) to tylko część szkodliwego działania tych leków. Przede wszystkim osłabiają one barierę śluzową hamując wytwarzanie prostaglandyn (grupa hormonów) i zmniejszając wydzielanie ochronnego śluzu. Dlatego pacjenci leczeni NPLZ stosują leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego, a i to nie zawsze chroni przed chorobą wrzodową.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej pamiętaj, aby przyjmować leki zawsze po solidnym posiłku (śniadaniu, obiedzie lub kolacji, a nie po jednym herbatniku czy filiżance „małej czarnej”). Unikaj też picia alkoholu – od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na lampkę czerwonego wina.