Obawy pacjenta związane z terapią

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówReumatologObawy pacjenta związane z terapią

Pacjent dowiaduje się podczas wizyty u reumatologa na co choruje i otrzymuje receptę na leki. I tu zaczyna się największy problem. Wysłuchawszy uważnie wszystkiego, chory idzie do domu i … najpierw czyta całą ulotkę, w której wymienionych jest bardzo dużo objawów ubocznych więc odstawia leki, bo wszystko szkodzi.

obraz_148To właśnie jedno z najczęstszych pytań pacjentów – czy te leki szkodzą?

Bardzo mało jest leków, które nie szkodzą. Szkodzą czasem dopiero przy dużych dawkach albo czasem po długotrwałym leczeniu, ale zysk z ich stosowania znacznie przewyższa straty. Można się poruszać, nie bolą stawy lub ból nie jest tak bardzo uciążliwy, że można w miarę normalnie funkcjonować, zmniejszają się obrzęki, następuje remisja. Można wtedy – ale tylko w porozumieniu z lekarzem – zmniejszyć dawkę, odstawić lek lub, jeśli nie jest wystarczająca poprawa, dołączyć drugi lek modyfikujący.

 

Trzeba funkcjonować, pracować, bawić się, wyjeżdżać na wakacje jak inni młodzi ludzie, ale trzeba też dokładać wszelkich starań, żeby uzyskać remisję.

Należy czytać ulotkę dołączoną do leków, ale trzeba traktować ją informacyjnie, żeby wiedzieć że takie czy inne objawy uboczne mogą się zdarzyć ale nie muszą – a przede wszystkim leki mogą poprawić stan ogólny i stawowy.

 

Można się też zabezpieczyć stosując przy lekach, które mają działania uboczne, odpowiednią profilaktykę.

  • Leki osłaniające żołądek przy niesteroidowych lekach przeciwzapalnych czy przy steroidach;
  • Leki osłaniające komórkę wątrobową, przy lekach, które mogą powodować jej uszkodzenie;
  • Leki zapobiegające osteoporozie, przy możliwości jej wystąpienia

 

Można znacznie zmniejszyć objawy uboczne, nie dopuścić do ich powstawania, jeśli tylko wie się na co zwrócić uwagę – a o tym można dowiedzieć się z ulotki leków. Nie można bać się leczyć. Trzeba pytać lekarza, co może się zdarzyć, jak temu zapobiec, czy brać leki, jak długo? Należy być w kontakcie z lekarzem żeby, można było kontrolować chorobę, a nie dać się jej kontrolować.

Leczenie daje większe szanse na zatrzymanie procesu chorobowego, na zatrzymanie powstawania uszkodzeń stawów, deformacji, które prowadzą do znacznego ograniczenia sprawności.