Najczęstsze pytania pacjentów

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówReumatologNajczęstsze pytania pacjentów

obraz_145

Jeśli na pierwszej wizycie nastąpi rozpoznanie RZS zostaje włączone odpowiednie leczenie. Jeśli nie ma rozpoznania to również stosuje się leczenie dla zmniejszenia intensywności objawów. Często jednak objawy nie są charakterystyczne dla jednej choroby i dopiero po pewnym czasie obserwując chorego możemy ustalić rozpoznanie. Mogą to być dni albo czasem tygodnie.

Najczęstszym pytaniem, które lekarze słyszą z ust pacjenta – czy to jest reumatyzm?

Zawsze jest to reumatyzm, ale albo „lepszy” – niezapalny związany z przeciążeniem, powtarzanymi ruchami w pracy, którego przyczyną jest uszkodzenie chrząstki stawowej i stąd bóle i trzeszczenia w stawach – albo jest to reumatyzm „lepszy” a więc zaczynający się od stanu zapalnego. Wymaga on większego zainteresowania, bo trudniej się go leczy.

Pacjenci również często pytają czy jest to choroba wyleczalna – należy niestety powiedzieć, że i „dobry” i „gorszy” reumatyzm jest chorobą do końca życia, ale na szczęście ma okresy zaostrzeń i remisji. Są dni, gdy trzeba brać leki ale są długie okresy, kiedy nie trzeba ich przyjmować i chory czuje się dobrze.

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej – czyli tzw. reumatyzmu lepszego – zwykle pozwala na rzadsze wizyty u reumatologa. Po dokładnym pouczeniu pacjenta o zaletach wysiłku fizycznego, kontroli wagi, a także roli zabiegów fizykoterapeutycznych i rehabilitacji można zalecić kontrole reumatologiczne co 4-5 miesięcy.

Jeśli zostanie rozpoznana zapalna choroba taka, jak reumatoidalne zapalenie stawów – tzw. gorszy reumatyzm – należy wyjaśnić pacjentowi dlaczego zajętych jest wiele różnych stawów, dlaczego trzeba się leczyć i być pod stałą kontrolą reumatologa co najmniej raz na 2-3 miesiące.

Pacjenci zadają też często pytanie dlaczego to właśnie ja zachorowałem, co jest tego przyczyną? Nie są znane powody zachorowań na RZS. Ważne jest to, że pojawiają się zaburzenia w pracy naszego układu odpornościowego, który broniąc nas przed szkodliwymi czynnikami (bakteriami, wirusami czy innymi czynnikami szkodliwymi) przez pomyłkę rozpoznaje własną tkankę za wroga i produkuje do niej przeciwciała rozpoczynając proces zapalny w stawach. Objawia się on bólem, obrzękiem i sztywnością w stawach. Czynnikami, które mają główne znaczenie w tym procesie są cytokiny. Są to substancje, które biorą udział w powstawaniu stanu zapalnego w stawach i powodują uszkodzenie chrząstki stawowej i tkanki kostnej, a postępujący proces zapalny uszkadza też struktury okołostawowe (więzadła, ścięgna). Powoduje to ograniczenie ruchomości, przykurcze i deformacje w różnych stawach – najczęściej w drobnych stawach rąk i stóp, kolanowych, nadgarstkowych i skokowych.

Mimo tego, że nie znana jest nadal przyczyna powstawania chorób reumatycznych ważne jest to, że istnieją leki, które skutecznie zwalczają stan zapalny oraz takie, które pozwalają na zahamowanie powstawania nieodwracalnych zmian w stawach – odpowiedzialnych za jakość życia chorego. Leki te, to tzw. leki modyfikujące przebieg choroby – metotreksat, cyclosporyna, azatiopryna, sulfasalazyna i chlorochina czy leki steroidowe.

Do najnowszych leków należą leki biologiczne, skierowane bezpośrednio na cytokiny prozapalne w celu ich unieszkodliwienia. Podstawowe leki wpływające na przebieg choroby wymagają długotrwałego przyjmowania, gdyż w czasie swojego działania hamują powstawanie zmian stawowych. Należy je stosować minimum kilka tygodni, aby odczuć poprawę.