Jak przygotować się do wizyty

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówReumatologJak przygotować się do wizyty

obraz_144

Dla wielu osób pojawienie się dolegliwości bólowych stawów jest zaskoczeniem, ale nie jest to coś, co nas bardzo niepokoi. Zwłaszcza, gdy pojawiają się one okazjonalnie, najczęściej po przeciążeniu czy przepracowaniu, nie są przyczyną zgłaszania się do reumatologa. Jest to prawidłowe zachowanie. Niewielkie, krótko trwające bóle okolicy stawów, ścięgien czy mięśni (niezależnie jakiego miejsca dotyczą – kręgosłupa czy pojedynczych stawów np. kolana, biodra, ręki, stóp), mogą być leczone standardowo przez lekarza rodzinnego, najczęściej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, doustnie lub miejscowo.

Jeśli jednak dolegliwości, które początkowo ustąpiły, ale niestety pojawiają się ponownie w tym samym lub zupełnie innym stawie, towarzyszy im obrzęk, stany podgorączkowe, zaczerwienienie skóry lub wysypka, a stosowane przez lekarza rodzinnego leki nie pomagają, bądź pomagają, ale tylko na krótko, to konieczna staje się wizyta u reumatologa, a nie jak to często bywa, u ortopedy. Rola ortopedy w leczeniu chorób reumatycznych jest ogromna ale często dotyczy pomocy przy urazach – skręceniach, złamaniach, albo jeśli istnieje konieczność operacji korekcyjnych w przebiegu długotrwałej choroby reumatologicznej (np. endoproteza czy oczyszczenie stawu z nadmiaru maziówki).

Podczas wizyty reumatolog zapyta pacjenta o wiele szczegółów, które mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jak najwcześniejsze rozpoznanie oznacza rozpoczęcie przyjmowania odpowiednich leków hamujących postęp choroby w najczęstszych przypadkach chorób reumatycznych takich, jak Reumatoidalne zapalenie stawów. Wizyta u reumatologa pozwala też na szybkie leczenie ostro rozpoczynających się odczynowych (poinfekcyjnych) zapaleń stawów czy zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej. Opóźnienie rozpoznania, i tym samym leczenia, może bardzo szybko powodować nieodwracalne zmiany w stawach czasem na stałe ograniczające sprawność chorego.

Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do tej wizyty. Należy przypomnieć sobie, najlepiej napisać na kartce, ważne rzeczy – od kiedy są objawy, które nas zaniepokoiły, jakie to objawy?

Bóle – jest to najczęstsza przyczyna wizyty u reumatologa.

Co boli? Stawy, mięśnie, ścięgna?

Kiedy występują bóle? Rano, wieczorem czy przez cały dzień?

Czy są związane z ruchem czy również są odczuwane w spoczynku? Czy konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, aby te dolegliwości ustąpiły?

Jaki był początek dolegliwości? Związany z infekcją czy z innymi objawami? Pojawiły się nagle bez powodu, czy jest to kolejny raz kiedy coś boli, albo czy charakter bólu się zmienił? Są bardziej dokuczliwe i nie ustępują po zwykłych lekach takich jak paracetamol?

Równie często bólom towarzyszą obrzęki stawów – czy już kiedyś się pojawiały, w jakich stawach?

Bardzo ważne są różne inne objawy towarzyszące. Inne choroby w zakresie różnych narządów – skóry, oczu, gardła, nerek, wątroby. Należy o wszystkim przypomnieć sobie wcześniej i powiedzieć na wizycie, bo objawy stawowe – to może być początek chorób reumatycznych, ale bardzo często jest to początek chorób zakaźnych, chorób układu krwiotwórczego czy układu oddechowego.

Należy przepytać najbliższą rodzinę o występowanie chorób reumatycznych w dzieciństwie i choroby w najbliższej rodzinie.

Ważne są również wcześniejsze wyniki badań, jeśli były robione, – OB, CRP, morfologia, mocz czy bardziej zaawansowane RF – czynnik reumatoidalny, zdjęcia radiologiczne a nie tylko opisy (często zmiany są minimalne, ale dla reumatologa znaczące).

Wszystkie te informacje są pomocne w ustaleniu rozpoznania, co wiąże się z trafną decyzją o włączeniu prawidłowych leków, które nigdy nie są obojętne dla pacjenta. Dlatego tak istotne jest przygotowanie się do pierwszej wizyty u reumatologa.