Jak pacjent może we własnym zakresie wspierać terapię

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówReumatologJak pacjent może we własnym zakresie wspierać terapię

obraz_146

Przede wszystkim pacjent powinien znać swoją chorobę, wiedzieć, że jest przewlekła i niestety nieuleczalna, ale przy odpowiednim jej traktowaniu może dawać długie okresy remisji. Mogą one wystąpić, kiedy przyjmuje się leki, ale także czasami stan pacjenta może być bardzo dobry bez stosowania leczenia.

Odpowiednie traktowanie choroby to poznanie czynników, które mają na nią wpływ.

Na przykład infekcje wirusowe czy bakteryjne, które mogą zaostrzać przebieg choroby – takie, jak niedoleczona grypa, niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych, poważniejsze infekcje ropne czy zakażenia. Mogą one powodować zaostrzenie dolegliwości stawowych pod postacią obrzęków stawów czy zwiększenia bólów i wydłużenia czasu trwania sztywności porannej.

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na chorobę, jest przeciążenie stawów przy pojawieniu się pierwszych objawów remisji. Pacjent jest wówczas bardzo zadowolony z leczenia i zaczyna pracować, ćwiczyć czy uprawiać sporty jak dotychczas. Niestety należy pamiętać, że choroba jest tylko w okresie remisji i przeciążenie stawów może wywołać ponowne pojawienie się dolegliwości – obrzęki i bóle stawów, większą sztywność poranną. Trzeba ćwiczyć i ruszać się, ale nie przeciążać i tak już zajętych chorobą stawów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest stres wywołany innymi trudnymi sytuacjami życiowymi, ale też stres wywołany pojawieniem się choroby. Dotychczas pacjent był zdrowy, a teraz musi się leczyć. Im więcej ma siły żeby dać sobie radę z chorobą, tym łatwiej będzie uzyskać remisję. Zamartwianie się nic nie da – chyba, że zmobilizuje chorego do leczenia.

Przebywanie w warunkach suchych i ciepłych często bardzo poprawia stan stawówy pacjenta.

Prawdą jest również to, że ludzie, którzy walczą z chorobą osiągają lepsze efekty niż pacjenci, którzy się chorobie poddają.

 

Najczęstsze zaniedbania pacjenta w zakresie wykonywania zaleceń lekarza

Żeby uzyskać i utrzymać remisję potrzebna jest współpraca pacjenta i lekarza. Należy pamiętać, że leki, które mają wpływ na przebieg choroby – modyfikujące -, trzeba brać długo i obserwować swoje samopoczucie i konsultować się z lekarzem. W miarę ustępowania najsilniejszych dolegliwości można próbować zmniejszyć dawkę czy też odstawić leki przeciwzapalne, albo zamienić je na leki tylko przeciwbólowe.

Również po pewnym czasie można zmniejszać dawkę leków podstawowych. Jednak trzeba koniecznie trzymać się zaleceń lekarza prowadzącego. Nie eksperymentować z dawkowaniem czy odstawianiem leków na próbę.

Wiadomo z różnych badań, że im dłużej trwa choroba przewlekła, tym częściej zapominamy o stałym przyjmowaniu leków. Nie wolno się zniechęcać. Jeśli choremu wydaje się, że leczenie idzie bardzo opornie, to również należy przedyskutować to z lekarzem prowadzącym. Może trzeba zmienić leczenie albo dodać inne leki.

 

Kompleksowa inicjatywa – program pomagający pacjentom

Do profesjonalnego wsparcia przydatne są stowarzyszenia pacjentów chorujących na różne choroby reumatyczne. Organizują one spotkania dla pacjentów, prowadzą dla nich szkolenia, informują o dostępnym leczeniu a także często pomagają im w pokonywaniu podstawowych problemów życiowych.

W wielu województwach, najczęściej przy oddziałach reumatologicznych powstają takie stowarzyszenia chorych, np. przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym w Sopocie istnieje stowarzyszenie chorych „Endoproteza”. Skupia ono ludzi chorych na reumatyzm, ich rodziny a także tych którzy przygotowują się lub są po przeszczepach stawów. Należy do niego dużo osób w różnym wieku, również bardzo młodych, bo należy pamiętać, że choroba może rozpoczynać się w wieku dziecięcym, trwa przez lata i „rośnie” z pacjentem. Spotkania w tych grupach wsparcia są bardzo ważne i często pomagają żyć z chorobą.