Co wpływa na powodzenie terapii

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówReumatologCo wpływa na powodzenie terapii

Oprócz przyjmowania leków istotne jest stosowanie dodatkowo rehabilitacji, ćwiczeń i zabiegów fizykoterapeutycznych.

Bardzo dużą rolę odgrywa również zaakceptowanie przewlekłej choroby przez najbliższą rodzinę pacjenta. Zrozumienie cierpienia, potrzebę pomocy w trudnych sytuacjach kiedy nie można szybko się ubrać, umyć czy równie sprawnie poruszać. Łatwiej walczyć z chorobą mając wsparcie bliskich.

Jeśli brakuje porozumienia z najbliższymi, bo przerasta ich problem choroby, to należy poszukać pomocy w kontaktach z innymi pacjentami, którzy chorują na podobne schorzenia. Wówczas łatwiej będzie rozpoznać powagę procesu choroby, wiążącą się z tym konieczność udania się do specjalisty. Łatwiej będzie zrozumieć, że to nie koniec świata, że można chorować i pracować, że można stworzyć udany związek i mieć dzieci.

Nie wszyscy pacjenci chcą sobie pomóc nawzajem. Czasem się straszą zamiast wspierać jednak też  ważna jest sama wymiana informacji o objawach choroby, porównanie jej przebiegu i przebiegu leczenia. Dzięki takim kontaktom można otrzymać cenne informacje i podpowiedzi, np. gdzie można uzyskać pomoc – nie tylko lekarską, ale także społeczną – zasiłek czy rentę, sprzęt rehabilitacyjny, skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Nie wszyscy pacjenci chorują podobnie. Każdy choruje, jak umie, czyli na ile pozwala mu jego ustrój i mechanizm odpornościowy. Bardzo wiele możemy zdziałać wiedzą, dobrym podejściem do leczenia, nie przerywaniem terapii i konsultowaniem się ze swoim lekarzem.