Reumatolog

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówReumatolog

Kiedy trafiasz do reumatologa…

obraz_142Statystycznie od momentu zachorowania na RZS do chwili wizyty u lekarza reumatologa mijają 3 lata. Niestety, wciąż zdarzają się pacjenci, którzy trafiają do właściwego specjalisty w złym stanie, z zaawansowanym procesem zapalnym spowodowanym nie leczoną od wielu lat chorobą. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy z nas miał przynajmniej ogólną wiedzę o RZS. Dzięki niej będziemy w stanie wychwycić symptomy choroby na tyle wcześnie, aby szybko zacząć leczenie hamujące postęp zapalenia stawów.

Warto wiedzieć, że czasami objawy RZS są mylone z innymi, dość błahymi dolegliwościami. Zdarza się, że pacjent zgłaszający się z zapalnym obrzękiem stawów jest podejrzewany o zwykły uraz – stłuczenie lub nadwyrężenie kończyny. Wówczas lekarz pierwszego kontaktu lub ortopeda najczęściej zaleca unieruchomienie obrzękniętego stawu, co fatalnie wpływa na chory staw – zwiększa ból i nasila proces zapalny.

Etap, na jakim osoba chora na RZS trafia do reumatologa, jest więc przede wszystkim pochodną wiedzy pacjenta oraz wiedzy lekarza pierwszego kontaktu, który rozpoznaje symptomy RZS. Dobrze jeżeli osoba, u której rozpoczyna się proces reumatoidalnego zapalenia stawów, zna kogoś cierpiącego na tę chorobę. Taki doświadczony chory może być najlepszym diagnostykiem, który rozpozna objawy doskonale sobie znajome i podpowie „świeżo upieczonemu” choremu, żeby udał się na badanie do reumatologa. Niestety, nadal wiele osób nie wie, że ma RZS bagatelizując objawy i przypisując je innym dolegliwościom. Tymczasem mija cenny czas, który można by poświęcić na rozpoczęcie intensywnego leczenia hamującego rozprzestrzenianie się zapalenia.

Tak więc pierwszy kontakt z reumatologiem następuje zazwyczaj po kilku latach trwania RZS. Jeśli podczas pierwszej wizyty lekarz widzi ewidentne cechy kliniczne RZS, proces leczenia rozpoczyna się natychmiast. Reumatolog określa nie tylko stopień zaawansowania RZS ale dobiera także odpowiednią terapię oraz włącza do opieki nad chorym innych specjalistów (zespół terapeutyczny). Jeśli lekarz ma wątpliwości, bo pacjent nie wykazuje niektórych cech choroby, ostateczną diagnozę poprzedzają badania laboratoryjne, które mają wykryć m.in. obecność czynnika reumatoidalnego oraz wskaźniki stanu zapalnego. Przeprowadzane są także badania radiologiczne, które ewidentnie potwierdzają lub wykluczają istnienie zmian zapalnych w stawach.