Gdy organizm próbuje się bronić

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówRehabilitantGdy organizm próbuje się bronić

obraz_123

Twój organizm w dążeniu do zachowania równowagi i możliwości wykonywania codziennych zadań wytwarza nie zawsze korzystne mechanizmy zastępcze czyli kompensacyjne.

Pamiętaj, że tylko odpowiednia rehabilitacja może właściwie ukierunkować ten proces.

Jednym z podstawowych zadań rehabilitacji jest odpowiednie sterowanie kompensacją.

Występują dwa rodzaje kompensacji: zewnętrzna i wewnętrzna.

Kompensacja zewnętrzna polega na użyciu dodatkowych środków wspomagających, jak kule, obcasy, krzesła, wózki inwalidzkie i inne przedmioty umożliwiające wykonywanie codziennych czynności.

Kompensacja wewnętrzna niekontrolowana dokonywana siłami własnego organizmu, w przypadku chorych na RZS, jest zazwyczaj niewłaściwa.

Natomiast kompensacja wewnętrzna sterowana przez rehabilitantów, a więc kontrolowana, polegająca na wykorzystaniu innych stawów, wzmocnieniu grup mięśniowych lub zmianie techniki ruchu, jest jak najbardziej właściwa i pożądana.

 

Przykładem kompensacji w chorobach zapalnych stawów może być skrócenie kończyny dolnej z powodu uszkodzenia stawu kolanowego. Dla zachowania równowagi skrócona kończyna ustawiana jest przez chorego niewłaściwie, co staje się powodem przeciążenia stawów. Ten rodzaj kompensacji wewnętrznej nie jest wskazany. Właściwym postępowaniem rehabilitanta jest wyrównanie skrócenia podwyższonym obcasem, czyli kompensacja zewnętrzna.

 

W przypadku dysfunkcji stawów w obrębie kończyny dolnej konieczne jest sterowanie kompensacją zewnętrzną, polegające na użyciu kuli łokciowej po stronie zdrowej, co czterokrotnie zmniejsza obciążenie stawu.