Zdecyduj o swoim szczęściu

Poruszyć ŚwiatPorady ekspertówPsychologZdecyduj o swoim szczęściu

WESTF08887

Poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka – niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego – budowane jest na poczuciu przynależności i przewidywalności. Każdej zmianie, tym bardziej niespodziewanej, towarzyszy lęk. Człowiek potrzebuje czasu i odpowiedniej informacji, żeby przygotować się do zmiany. W przypadku osoby chorej zmiana następuje nagle. Jest efektem rzutu choroby. Życie osoby przewlekle chorej staje się zabieganiem o każdy następny dzień, w którym chory ma nadzieję, że stan zdrowia pozostanie niezmieniony.

Jednak choroba nie powinna stawać się najważniejszym aspektem życia. Człowiek nie staje się przecież chorobą. Choroba zmienia funkcjonowanie osoby, ale nadal pozostaje ona człowiekiem, który marzy, pragnie i chce żyć pełnią życia. To jest możliwe.

Każdy człowiek ma możliwość dokonywania różnego rodzaju kompensacji ruchowych w sytuacji uszkodzenia narządu ruchu, ale przecież to nie poziom sprawności fizycznej wyznacza poziom satysfakcji z życia. O tym, czy będziesz szczęśliwy decydujesz sam!

Poczucie szczęścia jest subiektywne. Pojawia się wtedy, gdy robisz to, co jest dla Ciebie ważne, co daje Ci poczucie rozwoju osobistego. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje innych ludzi w swym otoczeniu, a uspołecznienie to również potrzeba realizowania się poprzez współpracę i bycie potrzebnym drugiemu człowiekowi. Pomoc innemu jest niezależna od możliwości fizycznych. Wystarczy odrobina empatii, umiejętność wysłuchania i trwania z drugim człowiekiem.

 

Obecnie ludzie zatracają poczucie tego, co w życiu stanowi największą wartość. Jest nią CZŁOWIEK. Każdy potrzebuje być obdarowany i dawać uczucia, czuć się dla kogoś ważnym i dawać komuś siebie. Kontakty międzyludzkie i poczucie przynależności zapewniają poczucie spełnienia i nadają życiu sens. Życiu człowieka nawet bardzo chorego.