Znaczenie wczesnego rozpoznania

Wczesne rozpoznanie łuszczycowego zapalenia stawów może zmniejszyć ryzyko trwałego uszkodzenia stawu1.

W miarę upływu czasu ŁZS może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawu, zatem istotne jest, aby porozmawiać z lekarzem na temat objawów1.

Podczas wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologa może Pan/Pani dostać skierowanie do reumatologa, lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób stawów. Ważne jest szybkie i dokładne rozpoznanie1.

Ścieżka do postawienia rozpoznania

Reumatolodzy to specjaliści w rozpoznawaniu i leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów1,2.

Mimo że łuszczycowe zapalenie stawów może mieć ciężki przebieg, istnieją różne możliwości leczenia w zależności od tego, czy objawy choroby są łagodne czy bardziej nasilone3.

Decyzja o wyborze leczenia, którą podejmie lekarz, będzie zależała od kilku czynników, w tym od nasilenia schorzenia3,4.

Dostępne są różne opcje leczenia łuszczycowego zapalenia stawów3–4.

Dodatkowe informacje

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  Poprzez łagodzenie stanu zapalnego wywołanego ŁZS stawy stają się mniej obrzęknięte, bolesne i sztywne. Leki te można nabyć w najbliższej aptece, a ich silniejsze dawki sprzedawane są na receptę.
 • Kortykosteroidy
  Kortykosteroidy, zwane często sterydami, również zmniejszają stan zapalny i obrzęk. Mogą być przyjmowane doustnie lub przepisywane w postaci wstrzyknięć dostawowych, w przypadku gdy choroba obejmuje niewiele stawów. Sterydów nie zaleca się w długotrwałym leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów.
 • Konwencjonalne leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh)
  Leki te pomagają łagodzić ból i sztywność stawów i mogą spowalniać uszkodzenie stawu lub postęp łuszczycowego zapalenia stawów. Można je stosować jako jedyny lek na ŁZS lub w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi.
 • Leki biologiczne
  Są to najnowsze leki z grupy LMPCh, które wspierają układ odpornościowy, celując w określoną przyczynę stanu zapalnego. Łagodzą objawy skórne i dolegliwości stawowe, ale również pomagają zapobiegać dalszemu uszkodzeniu stawów i kości. Lekarz może zalecić przyjmowanie leku biologicznego w skojarzeniu z innym LMPCh.

* Stosowanie każdego rodzaju leku wiąże się z zagrożeniami. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku stosowanego w terapii łuszczycowego zapalenia stawów należy porozmawiać z lekarzem na temat zagrożeń i korzyści związanych z przyjmowaniem tego produktu leczniczego.

Piśmiennictwo

 1. Haroon M, et al. Ann Rheum Dis. 2015;74:1045–1050.
 2. Helliwell P, et al. Arthritis Care Res. 2014;66:1759 -1766.
 3. Fitzgerald O. 2013. Psoriatic arthritis. In: Firestein GS, et al. Kelley’s Textbook of Rheumatology. Philadelphia: Elsevier, 1232 -1268.
 4. American College of Rheumatology. Fast Facts: Psoriatic Arthritis. Available at: www.rheumatology.org/Practice/Clinical/Patients/Diseases_And_Conditions/Psoriatic_Arthritis/
  [Last accessed: August 2016].
 5. Gladman DD, et al. Arthritis Res Ther. 2010;12:R113.