Przyczyny ŁZS

Poruszyć ŚwiatŁuszczycowe zapalenie stawówO chorobiePrzyczyny ŁZS

Przyczyny choroby nie są znane ale pod uwagę bierze się czynniki genetyczne powodujące rodzinne występowanie choroby, czynniki środowiskowe zapoczątkowujące chorobę i immunologiczne wywołujące i podtrzymujące zapalenie.

 

  • Czynniki genetyczne – związane są z dziedziczeniem niektórych genów zgodności tkankowej (HLA), zwłaszcza z antygenem HLA B27, predysponującym do zapalenia stawów kręgosłupa.

Stwierdza się go u około połowy chorych na ŁZS ze współistniejącym ZZSK, ale jeśli dominuje zapalenie stawów obwodowych to tylko u około 20%.

Badanie na ten antygen można wykonać pobierając próbkę krwi- wykonuje się je tylko jeden raz gdyż wynik pozostaje niezmienny do końca życia. Stwierdzany jest on u około 7-10% Polaków, ale na ZZSK choruje tylko 5% z nich, czyli co dwudziesty.

 

  • Czynniki środowiskowe – uważa się, ze niektóre mikroorganizmy (bakterie, chlamydie), urazy, podnoszenie ciężarów, palenie papierosów, inne stany zapalne mogą zapoczątkować nieprawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu.

 

  • Czynniki immunologiczne – w skład układu immunologicznego wchodzą komórki (m.in. limfocyty), które produkują cząsteczki hamujące bądź pobudzające zapalenie tzw. cytokiny. Jeśli zostanie zachwiana równowaga między nimi na korzyść cytokin prozapalnych to dochodzi do zapalenia stawów a w konsekwencji do ich niszczenia. Tzw. komórki pamięci immunologicznej powodują podtrzymywanie zapalenia tak że rzadko się zdarza aby ustąpiło ono samoistnie.