Łuszczycowe zapalenie stawów

Poruszyć ŚwiatŁuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczyca skóry jest chorobą autoimmunologiczną polegającą na tym że organizm rozpoznaje niektóre składniki skóry jako obce i zaczyna je niszczyć. Występuje ona u około 1-3% społeczeństwa. U około 6-39% tych osób dodatkowo dochodzi do zapalenia stawów które nazywamy wówczas łuszczycowym. Choruje na nie około 0.05-0,2% społeczeństwa, w Polsce ilość ta szacowana jest na tysięcy. Kobietyi mężczyźni chorują podobnie często.

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) jest chorobą przewlekłą, trwającą zwykle do końca życia chorego, zaliczaną do grupy spondyloartropatii.

Zaliczane są tutaj także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenia stawów w przebiegu chorób jelit, po zakażeniach przewodu pokarmowego lub układu moczowego niektórymi bakteriami (np. salmonella, shigella, jersinia) oraz chlamydiami.

Nazwa tej grupy pochodzi stąd że często w tych chorobach zajęte są stawy kręgosłupa, zwykle w połączeniu z zapaleniami stawów kończyn. Zajęcie stawów kręgosłupa prowadzące do jego zesztywnienia (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa -ZZSK) występuje u około 20-40% tych chorych, u pozostałych dominuje zapalenie stawów obwodowych. Jeśli zapalenie nie jest leczone prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni stawowych u aż około 27% pacjentów w ciągu 10 miesięcy i u 47% pacjentów w ciągu pierwszych 2 lat trwania choroby. Konsekwencją jest znaczne upośledzenie sprawności chorego, w skrajnych przypadkach kalectwo.